Powrót

JAK UBRAĆ SIĘ W GÓRY ZIMĄ?

Kochane! Ostatnio kilka osób pytało mnie JAK UBRAĆ SIĘ W GÓRY ZIMĄ?
Postanowiłam zgromadzić w tym poście parę ‘basicowych’ info.

Zgromadźmy tutaj troszkę informacji!

(pamiętaj, że nie piszę tutaj o wyszpejeniu się w góry wysokie, ale o zimowym łażeniu po Beskidach 😉 )

✔️ Po górach chodzę na lekko – póki trzymasz tempo, jest ciepło. Standardowy zestaw to: legginsy, dwie warstwy koszulek termicznych (jedna cienka przy ciele, odprowadzająca pot; druga cieplejsza jako druga warstwa) & warstwa wierzchnia typu softshell (generalnie coś, co uchroni Cie przed zimnym wiatrem, a jednocześnie się w tym nie ugotujesz).

Absolutnie nie zdają egzaminu rzeczy bawełniane – długo schną i zwyczajnie będą mokre – co zimą od razu Cię wychłodzi. Tak samo jak ciepłe kurtki, w których chodzisz na co dzień – przy podejściach są zwyczajnie ZA CIEPŁE.

✔️ Jeśli wolisz spokojniejsze tempo, ubierz na legginsy drugą warstwę np spodnie w których zazwyczaj chodzisz po górach.

✔️ Moje absolutne MUST HAVE – jedna, naprawdę ciepła warstwa do plecaka. U mnie jest to zawsze • PUCHOWA KURTKA ‘do ciorania’ – jest lekka, zwinięta zajmuje mało miejsca, a jest naprawdę dobrą warstwą grzejącą. Zakładam ją jak pizga na szczycie, albo gdy robimy sobie przerwę na herbatę | jedzonko.

W zasadzie, to nie zabieram jej tylko w upalne lato, pozostałe pory roku – jest i realnie(!) się przydaje.
✔️Kolejna istotna rzecz – spakuj do plecaka jedną czystą • DODATKOWĄ KOSZULKĘ, na zmianę. Dobrze przebrać się w ‘suche’ gdy przed Tobą już tylko zejście – w dół nie spocisz się już jak na podejściach. Wrzuć do plecaka również zmianę • SKARPETEK – czasem, realnie w butach (szczególnie lekkich, biegowych) – jest mokro, i zmiana na suche np. w schronisku jest cudowna 🙂
✔️ Z oczywistych rzeczy – ale dodaję, żeby było kompletnie. • CZAPKA (choć jeśli nie ma dużego mrozu i wiatru, ostatnio spokojnie wystarcza mi czapka z daszkiem. Ale! Zwykła ciepła czapka to ‚must have’ w plecaku i • RĘKAWICZKI ( najlepiej grzeją mnie takie bez palców) – na zejścia / zbiegi i przerwę na szczycie.
✔️I dwa dodatkowe elementy, które realnie przydają się zimową porą • STUPTUTY, szczególnie jeśli śniegu jest dużo lub jest świeży, i • RACZKI – na zbity śnieg i oblodzony teren. Długo chodziłam bez i spokojnie do ogarnięcia, jednak komfort podchodzenie w raczkach jest super!

Najnowsze wpisy
 • Obwisłe ramiona, czyli jak skutecznie pozbyć się pelikanów?

  JAK SKUTECZNIE POZBYĆ SIĘ “PELIKANÓW”?

  Jak skutecznie pozbyć się “pelikanów”? Jak skutecznie pozbyć się “pelikanów”? Pelikany czyli… wiotkie ramiona. A mówiąc precyzyjniej, to nic innego jak wiotkie, dysfunkcyjne tricepsy i, co za tym idzie, luźna, sprawiająca wrażenie ‘nadmiarowej’ skóra po wewnętrznej stronie ramion. Czyli na tricepsach właśnie 🙂 Te ćwiczenia pomogą: Skąd to się bierze?  Nie owijając w bawełnę, Drodzy […]

 • Jak przetrwać Święta i nie zwariować

  Jak przetrwać Święta i nie zwariować. Te 10 prostych rad pozwoli Ci wrzucić na luz… i cieszyć się wolnym czasem 🙂  U w a g a ! Kolejność nieprzypadkowa 🙂  Tak. Szczególnie jeśli jesteś perfekcjonistką, i nie chcesz, żeby pod koniec grudnia przytłoczył Cię nadmiar zadań, które sobie ustaliłaś…  Jak przetrwać Święta i nie zwariować. […]

 • ocieplane legginsy

  Ocieplane legginsy. Making of Dancink Needles P8

  I… chcieliśmy zrobić te zimowe, ocieplane legginsy, chcieliśmy BARDZO!  Już trzeci sezon z rzędu, wiecznie w niedoczasie robiliśmy i prototypy i eksperymenty – zimowy miał być i Kot p3 i zeszłoroczna Jałosińska p4 – jasne, mroźne projekty. Problem stanowił materiał – miał być ciepły, wystarczająco, żeby grzał Wam nogi i tyłeczki, a jednocześnie nie chcieliśmy […]

 • close